Terapist seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kendinizi çıkmazda hissettiğiniz “o bazı zamanlarda”, profesyonel destek almaya karar verdiğinizde, kimden yardım alacağınız konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Çok fazla seçenek ve internet üzerindeki bilgi kirliliği kafanızı iyice karıştırmış olabilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususun lisans konusu olduğu düşüncesindeyim. Yardım almayı düşündüğünüz uzman hangi üniversitenin, hangi lisans bölümünden mezun?  Hangi konuda, hangi üniversitede uzmanlık/master yapmış? Klinik deneyimi nedir?

Ne yazık ki ülkemizde lisansı ruh sağlığı ile ilgili bir alandan olmayan ve herhangi bir ruh sağlığı temeli olmadığı halde yurt içi ve/ve ya yurt dışı sertifikasyonlarla kendini psikoterapist ilan eden yüzlerce kişi bu alanda çalışmakta. Bilimsel bilgi birikimi olmayan bir çalışan size yarardan çok zarar getirebilir. Bunu unutmayın.

Master veya doktora yapmış olmak, terapistleri akademik anlamda geliştirmeye ve yenilikleri takip etmeye yatkın hale getirecektir. Bu nedenle önemsenmesi gereken bir konudur. Bilimsel programları, kongreleri, seminerleri ne kadar takip ettiği, uzmanların güncel bilgileri edinme isteğini gösterir. Tabi ki bu yeterli değildir. Belirli bir ekolde veya ekollerde uzun süreli terapi eğitimini almış veya almakta olması da önemlidir.

Şunu söylemekte yarar var. Tek bir doğru yok. Herkese iyi gelen tek bir yöntem yok. Her terapist her danışana iyi gelmeyeceği gibi, her yaklaşım da her danışana uygun olmayabilir. Bu yüzden uzman seçerken çalışma alanlarına, kullandığı ekollere, çalışma şekillerine de dikkat edebilirsiniz.